Seo Uyumlu Makale, Makale Siparişleri, Makale Yaz Kazan,

Hac Nasıl Yapılır

İslamın şartlarından biri olan hac hicretin 9. Yılında peygamber efendimize inmiş ve farz kılınmıştır Müslümanlara. Hac hem beden hem de mal ile yapılan bir ibadettir. Belirli şartlar taşıyan herkes haccın nasıl yapıldığını bilmek ister ve bu şartları taşıyan bütün Müslümanlar ömründe bir defa yapması farzdır. Maddi imkanı olan ve bu  maddiyatı  helal bir şekilde kazanarak bu para ile gitmesi en uygunudur. Oraya gidecek olan hacı adayı ilk olarak helallik ister ve geride borç bırakmayacak şekilde hacca gider.

Haccın nasıl yapıldığını kısa bilgilerle anlatmak gerekirse; evinden çıkınca iki rekat namaz kılması uygun olur ve hac ibadetine başlamış olur bu esnadan sonra insanları kırmaktan ve incitmekten kaçınır. İhrama girme yeri olan Mikatta ihram giyilir, tırnaklar kesilir, gusül veya abdest alınır, vücutta ki temizlik yapılarak ihrama girilir. İhramda erkekler iki parça kumaştan oluşan bir örtü giyinir ve üzerinde dikiş olan hiç bir şey kalmaz ayakların ve başın açık olması gerekir ama ayakta dikişsiz bir sandalet giymek mümkündür.

Kadınlarda bu şart aranmaz. Mikat bölgesinde niyet edilir ve abdest alınarak iki rekat namaz kılınır. Kabe de tavaf yapılarak tavaf  namazı kılınır. Merve ve safa da sa’y yapılır. İhramdan çıkmadan Mekke de kalır ve bu süre içinde namazlarını Harem-i şerifte kılar ve nafile tavaf etmek çok sevap kazandırır. Arife gününden bir gün önce Arafat’a çıkılır güneş batana kadar burada kalır ve akşam namazını kılmadan Müzdelife’ye gidilir akşam ve yatsı namazı burada kılınarak şeytan taşlamak için taşlar burada toplanır. Bayram sabahı namaz kılınarak daha sonra tekrar Mina’ya hareket edilir. Bayramın ilk günü Akabe cemresine  7 taş atılır. Saçlar traş edilir ve kurban kesilerek ihramdan çıkılır.  Haccın nasıl yapıldığını bu bilgilerle kolaylıkla yapabiliriz.

Benzer Konular

Evde Para Kazanmak İsteyen Bayanlar

Evde Para Kazanmak İsteyen Bayanlar

Çocuklarınız okula yolladınız ev işlerini bitirdiniz ve artık sizlere arta kalan zamanı paraya çevirme vakti...

Evinizde Yapabileceğiniz Ek İş İmkanları

Evinizde Yapabileceğiniz Ek İş İmkanları

Gün geçtikçe artan nüfus, kalkınma planları, politikalar, göçmenlik sorunları ve globalleşen dünya beraberinde yeni ekonomik...

HP Laserjet P1005 Toner-HP P1005 Toner

HP Laserjet P1005 Toner-HP P1005 Toner

Sizlere HP Laserjet P1005 Toner-HP hakkında kısaca bilgi vermeden önce, toner kelimesinin anlamını söylemek isteriz....

Saygı ile ilgili Akrostiş Şiirler

Saygı ile ilgili Akrostiş Şiirler

Merhaba arkadaşlar bu gün sizlere Saygı ile ilgili Akrostiş Şiirlerden biraz bahsederek kendi hazırlamış olduğum bir...

Yaren Karlos Yandı Bak Buralar Şarkı Sözleri

Yaren Karlos Yandı Bak Buralar Şarkı Sözleri

Ekranların sevilen dizisi ve bir zamanların reyting rekortmeni Ulan İstanbul dizisinde yayınlanan Yaren Karlos Yandı Bak...

Yukarı