Seo Uyumlu Makale, Makale Siparişleri, Makale Yaz Kazan,

Haccın Çeşitleri Nelerdir

Bütün Müslümanlar dinin farz kıldığı hac görevini yerine getirmek ister. Bu görevi tamamlarken şunlara dikkat edilmelidir. Haccın üç farklı hükmü vardır. Bunlar farz, vacip ve nafiledir. Farz; ömür de bir defa yapmaktır haccı. Vacip; yarım veya kazaya kalan haccı tamamlamaktır. Bu nedenlerden dışında yapılan haclarda nafiledir. Haccın üç çeşidi vardır. Bunlar ifad, temettü ve kıran haccıdır. İfad haccı; umre yapılmadan yapılan hacdır. Burada umre yapılmadan ihrama girilir ve hacca niyet edilir.

Haccın vazifesi ne ise o yapılır. Mekke de yaşayan insanlar ifad haccı yapmış olurlar ve bunlara kurban kesmek vacip değildir. Haccın çeşidinden bir diğeri olan temettü haccın da ise hem umre hem de hac vazifesi yapılır. Hac ve umre için ayrı, ayrı ihrama girilir ve ayrı, ayrı niyet edilir. İlk olarak umre vazifesini tamamlamak gerekir. Umre vazifesi bittikten sonra ihramdan çıkar ve hac için bekler. Hac günü geldiğinde ihram tekrar giyilir ve hac için niyet ederek hac tamamlanır.

 

Bu hac çeşidinde ise kurban kesmek vaciptir.(vacip: farz kadar kesin olmamakla beraber kuvvetli bir kanıt ve bilgilerle yapılması emredilen şeylere vacip denir.) Son olan hac çeşidini anlatayım. Kıran haccı; bunda diğer hac çeşitlerinden farklı olarak hac ve umre bir arada ve aynı ihramla yapılır. İhram giyildikten sonra hem hac hem de ihram için niyet edilir. Hacı adayı ilk olarak umreyi tamamlar daha sonra ihramı çıkarmadan hacca niyet eder ve haccı tamamlar. Bu hacda da kurban kesmek vaciptir.

Benzer Konular

Evde Para Kazanmak İsteyen Bayanlar

Evde Para Kazanmak İsteyen Bayanlar

Çocuklarınız okula yolladınız ev işlerini bitirdiniz ve artık sizlere arta kalan zamanı paraya çevirme vakti...

Evinizde Yapabileceğiniz Ek İş İmkanları

Evinizde Yapabileceğiniz Ek İş İmkanları

Gün geçtikçe artan nüfus, kalkınma planları, politikalar, göçmenlik sorunları ve globalleşen dünya beraberinde yeni ekonomik...

HP Laserjet P1005 Toner-HP P1005 Toner

HP Laserjet P1005 Toner-HP P1005 Toner

Sizlere HP Laserjet P1005 Toner-HP hakkında kısaca bilgi vermeden önce, toner kelimesinin anlamını söylemek isteriz....

Saygı ile ilgili Akrostiş Şiirler

Saygı ile ilgili Akrostiş Şiirler

Merhaba arkadaşlar bu gün sizlere Saygı ile ilgili Akrostiş Şiirlerden biraz bahsederek kendi hazırlamış olduğum bir...

Yaren Karlos Yandı Bak Buralar Şarkı Sözleri

Yaren Karlos Yandı Bak Buralar Şarkı Sözleri

Ekranların sevilen dizisi ve bir zamanların reyting rekortmeni Ulan İstanbul dizisinde yayınlanan Yaren Karlos Yandı Bak...

Yukarı