Seo Uyumlu Makale, Makale Siparişleri, Makale Yaz Kazan,

Mobilyaların Dekorasyondaki Önemi

İnsanların içinde bulunduğu ortamı süslemesine ve bir amaç için kullanmasına yarayan eşyalara mobilya denir. Mobilyaların Dekorasyondaki Önemi Evlerin, iş yerlerinin, kefelerin, AVM’lerin ve daha birçok yaşam ortamının vazgeçilmezidir mobilyalar. Alacağımız zaman titiz davranıp etrafımızdakilere sorduğumuz, birçok satış mağazasına sorup da öyle aldığımız, evlerimizin ömürlük misafirleridir.  Sonradan gelip tüm anılarımıza şahit olan bu suskun tahtaları oldukça özenli davranarak sokarız evimizin içine.

Mobilyalarımızı alırken onları amacımıza, zevkimize, bütçemize uygun alırız. Ve yerleştireceğimiz ortama getirdiğimizde evimize yeni birini almış gibi onların kalacağı odayı hazırlarız. Tabanını, tavanını, duvarını. A’dan Z’ye her şeyini onlara uygun yapmak isteriz ve bu noktada işin içine dekorasyonla onun önemi girer. Dekorasyon bulunduğumuz yerlerin kullanım amaçların uygun olarak en doğru, şık ve kullanışlı hale getirilmesine denir. Dekorasyonun kelime anlamı ‘Dekor Yapma İşi’dir. Ama dekor yapmak üç kelimeyle anlatılacak kadar dar bir iş değildir. Bir yerin içine-dışına, resimle-boyayla yeri geldiğinde simetriyi-mimariyi kullanarak mobilyaları belli bir düzen içerisinde yerleştirmeye, duvar boyalarını uygun seçmeye, bunun yanında ek olarak yapılan süslemeleri ortamın düzenine uygun hale getirmektir.  Hayatımızın çoğunu iş yerlerimizde ve evlerimizde geçirmekteyiz. Bu yerlere eşyalar seçerken göz zevkimize hitap etmesi, kullanışlı olması, pratik olması gibi birçok etkeni göz önünde bulundururuz. Bunun için bazen bir iç mimardan yardım alırız, bazen yakınlarımıza sorarız veya programlar izleriz, bazen de birbirine yakışan renkleri bulup onlara uygun tasarım ederiz. Bunları içimize sinecek şekilde yapmak istediğimiz için de dükkân, dükkân dolaşıp bize uygun olanı bulmaya çalışırız. Ve tüm bu uğraşların sonucu olarak da şu kavram karşımıza çıkar:

MOBİLYALARIN DEKORASYONDAKİ ÖNEMİ

Mobilyalar olmadan dekorasyon işi eksik olur. Dekorasyon yapılmadığında ise mobilyalar tek başlarına estetik bir güzellik oluşturmazlar. Şöyle düşünelim: çok güzel bir koltuk takımımız var ama bunu duvar rengi, oda eşyaları ve oda şekli hiç uymayan bir yere koyduk. Bu yere sadece dört duvar denir. Ama biz koltuk takımımızı duvarıyla, boyasıyla, oda şekliyle birbirini bütünleyen bir yere koyduğumuzda bu yer 4 duvardan terfi edip ‘oda’ olur. İşte dekorasyon ve mobilya ilişkisi bu örnekle açıklanabilir. Bu iki kelime bugün öyle kalıplaşmıştır ki eğitimi verilir ve üniversitelerde bölümü de vardır. Çünkü vaktimizi geçirdiğimiz yerlerde ömrümüze şahitlik yapan mobilyalar hem bize güzel görünmelidir hem de göz zevki oluşturan dekorda vazgeçilmez bir unsurdur.

Not: Bu dekorasyon makalesi Makale Yazarımız Seda Demir tarafından yazılarak yayınlanmıştır.

Benzer Konular

Evde Para Kazanmak İsteyen Bayanlar

Evde Para Kazanmak İsteyen Bayanlar

Çocuklarınız okula yolladınız ev işlerini bitirdiniz ve artık sizlere arta kalan zamanı paraya çevirme vakti...

Evinizde Yapabileceğiniz Ek İş İmkanları

Evinizde Yapabileceğiniz Ek İş İmkanları

Gün geçtikçe artan nüfus, kalkınma planları, politikalar, göçmenlik sorunları ve globalleşen dünya beraberinde yeni ekonomik...

Fondöten Nasıl Temizlenir ?

Fondöten Nasıl Temizlenir ?

Fondöten nasıl temizlenir sorusundan önce Makyajın psikolojik olarak tatminliğinin yanında fiziksel olarak cildimize verdiği zararları...

HP Laserjet P1005 Toner-HP P1005 Toner

HP Laserjet P1005 Toner-HP P1005 Toner

Sizlere HP Laserjet P1005 Toner-HP hakkında kısaca bilgi vermeden önce, toner kelimesinin anlamını söylemek isteriz....

Saygı ile ilgili Akrostiş Şiirler

Saygı ile ilgili Akrostiş Şiirler

Merhaba arkadaşlar bu gün sizlere Saygı ile ilgili Akrostiş Şiirlerden biraz bahsederek kendi hazırlamış olduğum bir...

Yukarı