Seo Uyumlu Makale, Makale Siparişleri, Makale Yaz Kazan,

Sivas Katliamının Yıl Dönümü

Cumhuriyet tarihine kara bir leke olarak damgasını vuran Sivas katliamının bu gün yıl dönümü. 2 Temmuz 1993 de, Sivas’ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından bir anma düzenlendi Pir Sultan Abdal şenlikleri adı altında düzenlenen bu etkinliğe, bir çoğu alevi olan düşünür, yazar ve ozan, Sivas valiliği tarafından davet edildi. Hemen hepsi bu davete iştirak ederek Sivas’a geldiler ve olanlar da işte tam bu andan itibaren yaşanmaya başlandı. Karşıt görüşlerde olduğu ileri sürülen pek çok dinci, Cumhuriyeti yıkmak ve din devleti kurmak için, olaylar çıkardılar. Kültür merkezi içerisinde çıkarılan taşlı sopalı arbede, polis tarafından zorlukla engellenebildi. Kalabalık giderek arttı ve hükümet meydanına yürümeye ve hükümet konağı binasını taşlamaya başladılar.

Sivas Katliamının Yıl Dönümü

Sivas Katliamının Yıl Dönümü

Sloganlar atarak hükümet meydanından, aydınların konakladığı Madımak oteline yürümeye ve etrafı taşlamaya başlayan binlerce kişilik grup, Madımak oteline saldırıya geçti ve oteli ateşe verdi. Mefruşatın tutuşması ve alt katta bulunan eşyaların yanmaya başlaması ile yangın kısa sürede bütün oteli kapladı. İçlerinde ünlü yazar ve düşünür Aziz Nesin’in de bulunduğu birkaç kişi, kendi olanakları ile otelden kaçmaya başladılar, uzatılan merdivenden aşağı inerek hayatını kurtarmaya çalışan Aziz Nesin, itfaiye eri tarafından darp edilerek kalabalık grubun içine atılmaya ve linç edilmeye çalışıldı. Polisin son anda yetişmesi ile Aziz Nesin ve birkaç arkadaşı güçlükle bu olaydan kurtarılarak emniyetli bir yere ve sonra da Tıp Fakültesi Hastanesine götürüldüler ama bir çoğu daha hayatının baharında olan yazar ve ozanlardan 35 kişi, ya yanarak veya dumandan zehirlenerek maalesef hayatlarını yitirdi.

Sivas Katliamı

Sivas Katliamı

Olaylar zorlukla bastırıldıktan sonra valilik tarafında 2 günlük sokağa çıkma yasağı getirildi ve il önce 35 kişi, sonra da 190 kişi olayın sanıkları olarak göz altına alındılar. Sanıklar hakkında laik devlet düzenini yıkarak, din devleti kurma teşebbüsünden davalar açıldı ve idam istemi ile yargılandılar,sanık avukatları zaman içerisinde AKP saflarına katılarak devletin üst düzey yetkilileri arasına girdiler ve uzun yıllar net bir sonuç alınamayan dava 2012 yılında zaman aşımı nedeniyle düştü. İstiklal mahkemelerinden sonra tek bir davada bu kadar çok idam cezası ilk defa verildi.

Bu haberimiz editörlerimizden Zerrin Gül Durna tarafından yayınlanmıştır.

Benzer Konular

Evde Para Kazanmak İsteyen Bayanlar

Evde Para Kazanmak İsteyen Bayanlar

Çocuklarınız okula yolladınız ev işlerini bitirdiniz ve artık sizlere arta kalan zamanı paraya çevirme vakti...

Evinizde Yapabileceğiniz Ek İş İmkanları

Evinizde Yapabileceğiniz Ek İş İmkanları

Gün geçtikçe artan nüfus, kalkınma planları, politikalar, göçmenlik sorunları ve globalleşen dünya beraberinde yeni ekonomik...

HP Laserjet P1005 Toner-HP P1005 Toner

HP Laserjet P1005 Toner-HP P1005 Toner

Sizlere HP Laserjet P1005 Toner-HP hakkında kısaca bilgi vermeden önce, toner kelimesinin anlamını söylemek isteriz....

Saygı ile ilgili Akrostiş Şiirler

Saygı ile ilgili Akrostiş Şiirler

Merhaba arkadaşlar bu gün sizlere Saygı ile ilgili Akrostiş Şiirlerden biraz bahsederek kendi hazırlamış olduğum bir...

Yaren Karlos Yandı Bak Buralar Şarkı Sözleri

Yaren Karlos Yandı Bak Buralar Şarkı Sözleri

Ekranların sevilen dizisi ve bir zamanların reyting rekortmeni Ulan İstanbul dizisinde yayınlanan Yaren Karlos Yandı Bak...

Yukarı