Seo Uyumlu Makale, Makale Siparişleri, Makale Yaz Kazan,

Terbiyeli Enginar Dolmasının Resimli Tarifi

Sevgili arkadaşlar sizlere  bu gün Terbiyeli Enginar Dolmasının Resimli Tarifini konum üzerinden sunumunu yaparak kaliteli bir şekilde yemek tarifi konumuza devam edeceğiz. Bu nedenle sizlerden ricam lütfen emeğe saygı duyalım. Neredeyse bütün pazarlarda enginar patlaması yaşanıyor. Enginar bol ve ucuzken dolma yapmamak olmaz. Enginarın baklalı yemeği de yapılır, garni türlü çanağı da yapılır ama dolmanın yeri her zaman ayrıdır.

Bizim ailede bir ritüel haline gelen enginar dolması yapma seanslarından birini sizlerle paylaşıyorum. Bu sırada kendiliğinden gelişen ve bilinçaltımıza yerleşmiş olan bir görev paylaşımında bulunulur. Zira bir kişinin yerde sabit oturması, 1 kişinin de ayakta getir-götür ve yıkama gibi işlemleri yapması gerekir. Tek kişi de yapabilir gayet tabi, fakat dediğim gibi bizde bu şekilde olur genelde. Ve gayet ciddiyetle devam eder, benim enginarların içini genişletmek uğruna ortadan ikiye ayırmalarım haricinde.

Enginar Dolmasının Yapılışı 1

Terbiyeli Enginar Dolmasının Yapılışı

Malzemeler

7 adet iri enginar

İç harcı için,

3/4 su bardağı pirinç

yarım demet maydanoz

yarım demet dere otu

yarım demet nane

4-5 adet taze soğan

1 adet limon

tuz, karabiber

zeytinyağı

Terbiyesi için,

1 limonun suyu

1 adet yumurta

Ayrıca,

Un ve limon suyu(enginarların kararmaması için)

Yapım Aşaması

1-) Pazardan alınan enginarlar gördüğünüz üzere itinayla ayıklanıyor. Ayıklamadan kastım dıştaki kart yapraklarının koparılması, arka tarafındaki sap kısmının ve öndeki yaprak kısmının 2 parmak kesilmesi ve içindeki tüysü yapının dışarı çıkarılması gerekir ki içeri pirinçleri doldura bilelim. Ayıkladığımız enginarların limonlu ve unlu suya atılmasının amacı da kararmayı engellemek.

2-) Enginarlar suda bekleyedursun, bir yandan da yeşillikleri ve taze soğanı yıkayıp ayıklıyoruz. Aynı şekilde yıkadığımız pirincin içine ince ince doğruyoruz. 

3-)  Pirinç ve taze otların üzerine zeytinyağı, tuz, karabiber ekliyoruz, mümkünse biraz limon da sıkılabilir.  Bence ekşisiz enginar dolması olmaz. Bu nedenle limon koymak gerekir. Hazır olan iç harcı elimizle iyice açtığımız enginarların ortasına doldurmaya başlıyoruz.

4-) Bütün enginarları doldurup tencereye dizdikten sonra tencerenin yaklaşık yarısına gelecek şekilde su ilave ediyoruz. Ve kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz.

5-) Enginarların piştiğine emin olduktan sonra ocağın altını kapatıyoruz. Ve terbiyesini 2 limon suyu ile 1 adet yumurtayı iyice çırparak hazırlıyoruz. Pişen enginarların üzerine gezdiriyoruz.

6-)  Terbiyeli enginar dolması hazır…

Not1: Sunum kötü oldu ama tadı o kadar güzel ki görmezden gelinebilir.

Not2: Limonla yiyiniz.

Dipnot: Bu konumuzda Terbiyeli Enginar Dolmasının Tarifini makale yazarımız Hande Hanım yaparak sizlerin hizmetine sunmuştur.

Benzer Konular

Evde Para Kazanmak İsteyen Bayanlar

Evde Para Kazanmak İsteyen Bayanlar

Çocuklarınız okula yolladınız ev işlerini bitirdiniz ve artık sizlere arta kalan zamanı paraya çevirme vakti...

Evinizde Yapabileceğiniz Ek İş İmkanları

Evinizde Yapabileceğiniz Ek İş İmkanları

Gün geçtikçe artan nüfus, kalkınma planları, politikalar, göçmenlik sorunları ve globalleşen dünya beraberinde yeni ekonomik...

HP Laserjet P1005 Toner-HP P1005 Toner

HP Laserjet P1005 Toner-HP P1005 Toner

Sizlere HP Laserjet P1005 Toner-HP hakkında kısaca bilgi vermeden önce, toner kelimesinin anlamını söylemek isteriz....

Saygı ile ilgili Akrostiş Şiirler

Saygı ile ilgili Akrostiş Şiirler

Merhaba arkadaşlar bu gün sizlere Saygı ile ilgili Akrostiş Şiirlerden biraz bahsederek kendi hazırlamış olduğum bir...

Yaren Karlos Yandı Bak Buralar Şarkı Sözleri

Yaren Karlos Yandı Bak Buralar Şarkı Sözleri

Ekranların sevilen dizisi ve bir zamanların reyting rekortmeni Ulan İstanbul dizisinde yayınlanan Yaren Karlos Yandı Bak...

Yukarı